Report ll Sonic Syndicate, Blowsight 18.11. Prague

15. december 2010 at 17:26 | Miko.TaMpEr |  Blowsight
SONIC SYNDICATE, BLOWSIGHT
18. listopadu 2010, Praha, Exit Chmelnice
Text: Lenka Přichystalová
Foto: Hanka Fišerová
Uplynuly dva týdny od koncertu ve Vídni a nastal den D i pro české fanoušky a pražský klub Exit Chmelnice. Po roce a půl se švédská skupina Sonic Syndicate spolu se svými přáteli a krajany, kapelou Blowsight, vrátila do České republiky. A realita předčila mé očekávání - v klubu se sešlo hned ze začátku akce tolik lidí, že takový nával zažila ani před čtrnácti dny o dost větší vídeňská Szene. Ostatně, koncert byl na Chmelnici přeložen z původně plánované Modré Vopice právě kvůli velkému zájmu fanoušků. Ano, Sonic Syndicate mají v Čechách rozsáhlé publikum, což jasně dokazoval Exit naplněný téměř až k prasknutí.

"Celý článek"


Na jedinou předkapelu dnešního večera, již zmíněné BLOWSIGHT, se tak oproti Vídni nedalo pod pódiem ani hnout, a koncert tudíž byl - značnou měrou právě díky fanouškům - o sto procent lepší než ten v Rakousku. Ačkoliv nemám české publikum příliš v lásce, v ten čtvrteční večer mě velice potěšilo. Atmosféra, kterou byli Češi schopni spolu s kapelou vytvořit, se totiž nezažije jen tak někdy. Když jsem viděla Blowsight v roce 2009 poprvé, působili na mě poněkud amatérským dojmem. Navíc se mi zdálo, že to se svojí emařskou image trochu přehánějí. Po roce a půl musím ovšem uznat, že kapela udělala obrovský krok kupředu a našla si svůj vlastní styl i zvuk. Nazvučení v Exitu sice nebylo nijak závratně úžasné, přesto si dovolím tvrdit, že to bylo předskokanům ku prospěchu: jejich hudba zněla mnohem syrověji a úderněji než v dobře nazvučené Szene. Škoda že občas nebyl slyšet zpěvákův hlas a bicí byly chvílemi až nepříjemně přezvučené. Celkový dojem ze show byl však velice, velice pozitivní. Publikum znalo překvapivě některé refrény písní, a když ne, tak alespoň podpořilo kapelu hlasitým potleskem a jásotem. Na samotných muzikantech bylo vidět, že si koncert na rozdíl od toho vídeňského, kde se na ně sešlo zhruba deset lidí, značně užívají - a pokud ze sebe ve Szene vydali hodně, v Exitu dali ještě o dvě stě procent víc. Nejvíce jsem samozřejmě očekávala reakce českých metalistů na cover Poker Face od Lady Gaga; a přiznávám, že ona reakce mě lehce překvapila - Češi ukázali, že nejsou přece jen takoví hudební barbaři, téměř celou píseň zpívali spolu se zpěvákem Nickem. Nebudu jistě mluvit jen za sebe, když řeknu, že po odměřené tři čtvrtě hodině, kdy se kapela rozloučila a odebrala z pódia, bychom klidně snesli přídavek v podobě dalších dvou či tří písní. Snad příště. Kromě již výše zmiňovaného songu Poker Face mi v paměti utkvěly ještě písně How I Get What I Deserve a I Wish You 666, kterou najdete na letošní kapelní albové novince Dystopia Lane.
Hlavní hvězdou večera však byli SONIC SYNDICATE. Když se z reproduktorů ozvali Scorpions s Big City Nights a v klubu se setmělo, atmosféra by se dala krájet. (Mně osobně kazilo dojem hulákání 'magického' slova "hovno", na můj vkus hodně trapný a nepříjemný nešvar poslední doby. Většina zahraničních kapel stejně nerozumí a mnohem více by muzikanty potěšilo vyvolávání jména jejich kapely, čehož jsme se v ten večer sice také dočkali, ale příště bych se bez 'hovna' opravdu obešla.) Kapelu naštěstí nevystrašilo neznámé české slovo skandované natěšeným davem, a tak se na pódiu objevil bubeník John, kytaristé Robin a Roger, baskytaristka Karin a zpěváci Chris (náhradní growlový hlas za Richarda, který kapelu nadobro opustil, a rozhodně ne z rodinných důvodů, jak uvádějí 'Soníci' na svých stránkách) a Nathan, který si od publika vysloužil nejžhavější potlesk na přivítanou. Svůj příchod nijak neprotahovali a rovnou se do fanoušků pustili písní z nového alba We Rule The Night. Ihned po prvním songu bylo v klubu téměř nedýchatelně, těžký vzduch byl skoro hmatatelný. A bylo hůř - avšak jen po té tělesné stránce, jinak byl koncert naprostý zážitek. Od vídeňské show, na které mě Nathan o svém pěveckém umu nijak zvlášť nepřesvědčil, uplynulo čtrnáct dní, tedy dostatečná doba na to, aby se zdokonalil v jistých částech songů, kde si nebyl jistý či mu to sem tam ujíždělo. A opravdu, až na pár výjimek, kdy to nemile zaskřípalo a zaječelo, nemám k show v Exitu žádné negativní poznámky. Stejně tak vstřícní a natěšení byli fanoušci, kteří tato zaváhání přešli bez jakýchkoliv nepěkných reakcí.
Kapela nás bez zbytečných průtahů zásobovala novými i staršími písněmi, a i když k těm novým mám určité výhrady, naživo znějí skutečně zabijácky - v tom dobrém slova smyslu. Show Sonic Syndicate tedy byla, i přes přetrvávající nedobré nazvučení, skutečným nářezem. Dokonce i kapela sama působila mnohem uvolněnějším dojmem než ve Vídni. Bylo jasné, že si pražský koncert užívá mnohem více. Karin sice opět neukázala žádný kdovíjaký jevištní výkon, a veškerý kontakt s fanoušky tak měli opět pod palcem zejména Nathan s Robinem, avšak ani druhý zpěvák Chris již nezůstával zcela v pozadí, zřejmě z něj spadla jakási nováčkovská nervozita. Setlist byl více méně stejný jako ten ve Vídni, i přídavek ve formě tří písní byl zcela shodný - ovšem pražský závěr koncertu byl bezkonkurenčně mnohem emotivnější! Písně Burn This City i Turn It Up se Nathanovi povedly zazpívat na mnohem lepší úrovni, o poslední Jack Of Diamonds ani nemluvě. Skutečně nezapomenutelnou chvílí pro mě byl několik minut dlouhý potlesk a jásot fanoušků po skončení show, kterého se Sonic Syndicate ve Vídni nedočkali. Na kapele bylo vidět, že jsou za takovouto podporu vděční - samotní frontmani obou dvou skupin mi potvrdili, že pražský koncert byl o dost lepší než ten vídeňský. Děkují českým fanouškům a já se k poděkování přidávám: český metalový lide, ve čtvrtek 18. listopadu jsi v Exitu vytvořil neuvěřitelně setsakramentsky skvělou atmosféru a oběma kapelám dokázal, že mají v České republice slušné fanouškovské zázemí. Na dalším turné se k nám jistě rádi vrátí…
 

Be the first one to judge this article.

Poll

Your fave member in Blowsight?

Nick red 26.5% (789)
Seb 24.7% (737)
Mini 25.9% (772)
Fabz 22.9% (681)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama